Android a  antivirový program ?

Ano ? Ne ? Má to vůbec smysl ?

Nejlepším antivirem je sám uživatel. Každá aplikace při instalaci zobrazí jaká oprávnění požaduje. Pokud hudební  přehrávač chce přístup k internetu, je to ještě v pořádku. Ale k hovorům a kontaktům, proč asi ?

Antivirový program nemůže vědět, že přehrávač nemá rozesílat Vaše kontakty. Nebo ještě hůř, SMS na prémiová čísla. Vždyť jste mu to nakonec při instalaci dovolili. Prozatím antivir na Androidu nepracuje tak jako v operačním systému Windows, neprovádí žádnou analýzu. To, že je program škodlivý se musí nejdříve dozvědět,  pravidelně se "dívá" do databáze, do té musí někdo tuto informaci dát.

Vše je tedy hlavně na uživateli. Instalujte aplikace jen z prověřených zdrojů.

Závěr ? Pokud pominu funkce kterými disponuje takový program navíc - zablokovat zařízení, informovat o poloze, smazat data na dálku, vyfotit nenechavce (máte od něj povolení ?), instalace antivirového programu na Androidu nedává zatím příliš smysl.

 

Windows 10

Už ho máte v počítači také ? Ne, nemám právě na mysli vir. Ani nový pevný disk, na který se konečně vejdou všechny fotky z dovolené. Jde o tolik diskutované a stále ještě poměrně nové WINDOWS 10.

Windows zdarma je (pro Microsoft) tak zajímavá nabídka, že ji nelze odmítnout. Pokud jste uživatelé legálních Windows 7, nebo 8, pravděpodobně už máte v počítači instalační soubory - zhruba 3 až 6 GB dat stažené.

Zastavení první, pro ty co nechtějí Windows 10 ani zadarmo:

Protože Microsoft Update na WIN 10 pojal jako aktualizaci(e) , je potřeba se těchto aktualizací zbavit.

Pokud používáte Windows 7,  jde o tyto aktualizace:  KB3035583, KB2952664, KB3021917 .

Pro Windows 8 : KB3035583, KB2976978 .

Aktualizace můžete odstranit ručně ( otevřete si přehled nainstalovaných aktualizací), případně si můžete stáhnout jednoduchý progámek pro odinstalaci, většinu práce provede za Vás.

Odinstalátor aktualizací pro win7

Odinstalátor aktualizací pro win8

Uložte stažený soubor, třeba na plochu a spusťe ho.

V průběhu odinstalace bude vyžadován restart (pro Windows 8 dva, pro Windows 7 tři), udělejte až ten poslední. Po restartu počítače zakažte automatické aktualizace a aktualizační proces spusťe ručně. Výše jmenované aktualizace skryjte (pravé tlačítko myši). Povolte znovu automatické aktualizace. Až budete WINDOWS 10 chtít, skryté aktualizace můžete jednoduše obnovit.

Jak šel čas - Malá, velká aktualizace:  Pokud jste dočetli až sem v naději, že se instalačních souborů a aktualizací  pro WIN10 zbavíte, zklamu Vás. Microsoft vše zase "vylepšil", zkomplikoval. Nyní jsou nutné úpravy v registrech. Pro neznalého to může být riskantí a touto cestou zákazníky opravdu získávat nehodlám.

 

Zastavení druhé, pro ty, co nové Windows chtějí:

Bude jiná volba ?  Microsoft slibuje, že tu Windows 10 s námi budou na věčné časy. Podpora starších verzí jednou skončí. Pokud uživatel nezvolí  Linux, Android, nebo jiný operační systém, stejně na Windows 10 jednou přejde.

Ano, udělejte to. Pokud jste domácí uživatel. Microsoft před tím, než provedete update na Win 10 zkontroluje kompatibilitu hardware Vašeho počítače a většinou se neplete. Po update máte přibližně měsíc k návratu na předchozí operační systém.

Celým procesem aktualizace na Windows 10 jsem samozřejmě prošel také. Se starším, nijak výkonným notebookem. Původní operační systém byl WINDOWS 7, ve verzi Professional. Potřebný čas aktualizace  zhruba tři hodiny.

Subjektivní hodnocení ? Start možná o vteřinu, dvě pomalejší. Po nastartování systému ale svižnější než předchozí verze. Vše funguje jak má. Gragická karta, zvuk, WI-FI.

Veškerá nastavení systému i ovládání prodělala změny. Můžeme s tím nesouhlasit, ale to je asi tak všechno.

Microsoftu se podle některých názorů povede každá druhá verze operačního systému. Pokud Windows 8 byl zatracován, dejme následovníkovi šanci.